Studenckie Koło Naukowe Logistyki "LogiSQUAD"

Studenckie Koło Naukowe Logistyki „LogiSQUAD” działa przy Międzynarodowym Chińskim i Środkowo-Wschodnioeuropejskim Instytucie Logistyki i Nauki o Usługach. Opiekunami koła są dr Marta Jarocka i dr Urszula Ryciuk.

Koło jest formą aktywności naukowej studentów Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej. Tematyka naukowo-badawcza, którą zajmuje się Koło obejmuje następujące zagadnienia:

• planowanie i optymalizacja systemów transportowych
  • organizacja transportu drogowego i kolejowego
  • zarządzanie przedsiębiorstwem logistycznym
  • doskonalenie łańcuchów dostaw
  • magazynowanie
  • zarządzanie zapasami
  • marketing i opakowania w logistyce
  • prognozowanie
  • zaopatrzenie
  • międzynarodowy obrót towarowy.

Członkowie Zarządu Koła „LogiSQUAD”

1. Arkadiusz Modzelewski - prezes
  2. Julia Karpuk - wiceprezes
  3. Jakub Nartowicz - skarbnik
  4. Karolina Wądołowska - sekretarz
  5.

Kontakt:

skn.logisquad@gmail.com

• Wizyta w Hurtowni Farmaceutycznej "Merkury" w ramach realizowanego projektu 13.12.2016
  • Wizyta studyjna w centrum dystrybucyjnym LPP S.A., Gdańsk 09.12.2016
  • Wizyta studyjna w oddziale ADAMPOL S.A., Gdańsk 09.12.2016 r.
  • Wizyta studyjna w przedsiębiorstwie Danwood, Bielsk Podlaski 01.12.2016 r.
  • Wizyta studyjna w przedsiębiorstwie Pronar, Narew 01.12.2016 r.
  • Wizyta studyjna delegacji członków Koła w Centrum Zarządzania Ruchem przy ul. Składowej, Białystok 29.11.2016 r.

9 grudnia 2016 r.

Przed paroma dniami członkowie naszego Koła uczestniczyli w wizycie studyjnej w największym i najnowocześniejszego centrum dystrybucyjnym odzieży w Europie Środkowo-Wschodniej, znajdującym się w Pruszczu Gdańskim.

Odwiedzony przez nas polski koncern odzieżowy LPP, zajmuje się projektowaniem i dystrybucją odzieży w Polsce i za granicą dla blisko 1700 salonów marek takich jak RESERVED, MOHITO, House, Cropp, SiNSAY, Tallinder. Do swojej sieci sprzedaży wysyła nawet 1 200 000 produktów dziennie.

Przebywając wśród automatycznych magazynów wysokiego składowania, zaawansowanych przenośników taśmowych o łącznej długości siedmiu kilometrów, nowoczesnych obszarów kompletacji oraz automatycznych układnic sprawiło, że mogliśmy poczuć się jak w „logistycznym Legolandzie”

1 grudnia 2016 r.

Dnia 1 grudnia 2016 r. zostaliśmy zaproszeni na wizyty studyjne w przedsiębiorstwie Pronar z siedzibą w Narwi oraz w przedsiębiorstwie Danwood z siedzibą w Bielsku Podlaskim.

Pronar jest zakładem produkcyjnym maszyn rolniczych (przyczepy, maszyny do zielonek, ciągniki, sprzęt komunalny [np. pługi, solarki], maszyn do recyklingu [np. przesiewacze, rozdrabniacze], koła tarczowe, komponenty itd) obsługującym rynek zarówno polski jak i zagraniczny. Początkowo udaliśmy się do hali produkcyjnej. Następnie mieliśmy możliwość obejrzenia dwóch magazynów. Pierwszym z nich był magazyn wyrobów gotowych (m.in. kół i felg). W zakładzie, większość maszyn została stworzona przez sam Pronar. Przedsiębiorstwo posiada swoich stałych klientów, sprzedaje także wyroby klientom indywidualnym. Dowiedzieliśmy się również, iż 90% produktów jest eksportowanych, a zaledwie 10% trafia na rynek polski. Dalej przeszliśmy do drugiej hali - centrum badawczo rozwojowego. Od razu zauważyliśmy tam sprzęty z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Największe wrażenie zrobił na nas największy w Polsce i jeden z największych w Europie laser 3D do cięcia profili. Mogliśmy tam również zobaczyć stanowiska do badań wytrzymałości zmęczeniowej kół. Za halą znajduje się lotnisko (nowocześniejsze niż Krywlany :)). Tam mogliśmy obejrzeć śmigłowce należące do przedsiębiorstwa. Stamtąd przeszliśmy do głównego budynku w celu obejrzenia prezentacji dotyczącej logistyki w firmie. Procesy logistyczne podzielone są na procesy logistyki zaopatrzenia (procesy te dzielą się na jednorazowe i ciągłe), logistyki produkcji oraz logistki dystrybucji. Dowiedzieliśmy się także, iż praktycznie każdą czynność wykonuje się w systemie ERP SAP (od 2007 roku) oraz w programie Excel.

Przedsiębiorstwo Danwood jest to producentem gotowych, energooszczędnych domów jednorodzinnych, prefabrykowanych w systemie drewnianej konstrukcji szkieletowej. Przedsiębiorstwo działa głównie na rynku niemieckim. Logistyka podzielona jest na 4 oddzielne działy: dział zakupów (odpowiada min. za opracowanie oferty materiałów wykończeniowych), dział obsługi budów (min. opracowuje i realizuje zamówienia na materiały), magazyn (min. kompletacja materiałów) i spedycję (min. przygotowanie do załadunku i sam załadunek). Na terenie przedsiębiorstwa są 4 magazyny: magazyn produkcyjny, wysyłkowy (oba mogliśmy obejrzeć od środka), techniczny i floty. W pierwszym z nich mogliśmy zobaczyć produkcję ścian domów. Duże wrażenie zrobiła na nas infrastruktura magazynu. Widzieliśmy również przygotowywanie transportu do wysyłki. Dowiedzieliśmy się również, że potrzeba średnio trzech pojazdów do przewiezienia jednego domu. Dalej przeszliśmy do magazynu wysyłkowego. Znajdują się tam zapakowane materiały wykończeniowe już gotowe do wysyłki. W celu identyfikacji towarów, wszystko podpisane jest nazwiskami klientów. Ostatnim punktem wycieczki była możliwość obejrzenia od wewnątrz domu, który znajduje się w ofercie firmy Danwood.

Obie wizyty były dla nas źródłem wiedzy, motywacji i dały nam nowe spojrzenie na zachodzące procesy w przedsiębiorstwach ze strony praktycznej.