Studenckie Koło Naukowe Analizy Danych w Biznesie ADaBiz

Studenckie Koło Naukowe Analizy Danych w Biznesie (ADaBiz) skupia w swym kręgu studentów pragnących rozwinąć swoją pasję i umiejętności oraz poszerzyć wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu działalności przedsiębiorstw, przede wszystkim sektora logistyki.

Studenckie Koło Naukowe Analizy Danych w Biznesie działa przy Międzynarodowym Chińskim i Środkowo-Wschodnioeuropejskim Instytucie Logistyki i Nauki o Usługach oraz Katedrze Informatyki Gospodarczej na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej. Naszym celem jest rozwiązywanie problemów przedsiębiorstw działających w sektorze TSL. Weryfikujemy swoją wiedzę zdobytą na studiach z realiami rynkowymi oraz promujemy ideę młodych praktyków

Kontakt:
skn.adabiz@gmail.com
www.facebook.com/StudenckieKolonaukoweADaBiz/

Opiekunowie:
 dr Katarzyna Dębkowska (k.debkowska@pb.edu.pl)
dr Julia Siderska (j.siderska@pb.edu.pl)

Skład Zarządu Koła:
  1. Daniel Tochwin - prezes
  2. Beata Otoka - wiceprezes
  3. Danuta Choińska - sekretarz

Koło ukierunkowuje swą działalność naukową na szeroko rozumianą analizę danych biznesowych, w szczególności odnoszącą się do działalności przedsiębiorstw sektora logistyki lub przedsiębiorstw posiadających działy logistyki. Zakres naukowy oraz badawczy Koła dotyczy w szczególności wykorzystania analizy danych w:

1. modelach biznesowych przedsiębiorstw,
  2. mapowaniu procesów występujących w przedsiębiorstwie,
  3. usprawnianiu systemów magazynowania w przedsiębiorstwie,
  4. optymalizacji procesów transportowych w przedsiębiorstwie,
  5. logistyce procesów dystrybucji w przedsiębiorstwie,
  6. zarządzaniu zapasami materiałowymi w przedsiębiorstwie w oparciu o systemy ERP,
  7. wdrażaniu systemów informatycznych w magazynach (WMS),
  8. wykorzystaniu nowoczesnych metod kompletacji.

Dziesięcioro członków Studenckiego Koła Naukowego Analizy Danych w Biznesie ADaBiz uczestniczyło w dniach 23-24 listopada 2017 roku w IV Sopockich Warsztatach Logistycznych zorganizowanych przez Naukowe Koło Logistyki, działające na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Tematem tegorocznej edycji była "Logistyka w teorii i praktyce".

Głównym punktem konferencji było rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy referat, w którym nasi studenci zajęli wysokie miejsca:
  • drugie miejsce zajął zespół w składzie: Danuta Choińska, Agnieszka Rećko, Paulina Tereszkiewicz (referat "Rozwiązanie ostatniego kilometra w łańcuchu dostaw"),
  • trzecie miejsce zajął zespół w składzie: Daniel Tochwin, Beata Otoka, Magdalena Bobowska (referat "Nowoczesny magazyn. Logistyka w teorii i praktyce"),
  • czwarte miejsce zajął zespół w składzie: Diana Dubaniewicz, Agnieszka Ostrowska, Weronika Pełszyńska (referat "Zarządzanie łańcuchem dostaw - konfrontacja teorii z praktyką").

Podczas konferencji studenci uczestniczyli w wielu interesujących wydarzeniach, w tym w wizytach studyjnych w przedsiębiorstwie PKP SKM Trójmiasto Sp. z o. o. oraz Federal-Modul BIMET SA.

Sześcioro członków Studenckiego Koła Naukowego Analizy Danych w Biznesie ADaBiz uczestniczyło w dniach 4 – 6 maja 2017 roku w II Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersytecka Liga Logistyków zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe NKL Dialog, działające przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Głównym punktem konferencji był finał konkursu dotyczącego opracowania koncepcji długofalowego zarządzania logistycznego w Branży Automotive, w którym nasi studenci zajęli dwa pierwsze miejsca pokonując pozostałe drużyny finałowe.

Złoty Puchar i Złote Dyplomy Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach otrzymał zespół w składzie: Ewelina Maria Kikolska, Beata Otoka i Daniel Tochwin. Srebny Puchar i Srebrne Dyplomy otrzymały: Diana Dubaniewicz, Agnieszka Ostrowska i Weronika Pełszyńska. Wszyscy laureaci są studentami III roku logistyki.

Podczas konferencji nasi studenci uczestniczyli w wielu interesujących wydarzeniach, takich jak: warsztat Practical problem solving, zorganizowany przez firmę Lear Corporation,  warsztat Współczesne zarządzanie projektami, prowadzony przez Piotra Drosdzola, wizyty studyjne w fabryce FCA Poland oraz w przedsiębiorstwie Luca Logistics Solutions. Ponadto studenci zwiedzili Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach.